Wrak Arabella >> mazury.info.pl << Atrakcja dla nurków
ZOBACZ TEZ...
 • NURKOWANIE NA MAZURACH
 • MAZURSKIE ATRAKCJE
 • NURKOWANIE POD LODEM
 • SPŁYW TWARDZIELI

 • .

  .
  STRONA GŁÓWNA
 • mazury.info.pl

 • .

  WRAK ARABELLA NA MAMRACH

  Mazury - Jezioro Mamry Północne
  GPS: N 54o 11,275' E 21o 39,852'
  .
  Jedną z atrakcji nurkowych na Mazurach jest wrak statku Arabellana jeziorze Mamry Północne - położony na głębokości 33m. Początkowo był to holownik, który, po zakończeniu swej służby i gruntownej renowacji stał się jachtem żaglowym. Pomimo remontu jednostka zardzewiała na tyle, że nie była możliwa jej dalsza eksploatacja. W takim stanie została przekazana nurkom z Giżycka. Następnie statek o długości 14 m i szerokości 3,2m został pozbawiony wyposażenia, wyczyszczony i... pewnego wiosennego poranka 1993 roku odprowadzony na miejsce wiecznego spoczynku - na dno jeziora Mamry. Wrak planowano umieścić na głębokości ok. 20 m, jednak ze względu na przemieszczenie się obiektu podczas zanurzenia znalazł się on na głębokości 33m. 

  Fot. Archiwum MCN
  Ze względów bezpieczeństwa wejście do przedniej kajuty jest niedostępne. Możliwe jest natomiast zwiedzanie mostka oraz części rufowej. Pokład zamieszkują liczne ryby - wśród nich węgorze. Wijące się ryby mogą wystraszyć niejednego nurka, gdy niespodziewanie pojawią się w świetle latarki. Podczas nurkowania należy poruszać się bardzo ostrożnie, gdyż można wzbić ogromne ilości mułu, zalegającego okolice wraku, co ograniczy widoczność oraz podwodną orientację. Powrót z królestwa ciemności umożliwia linia - tzw. zejściówka, przymocowana do wraku.

  W pobliżu  na jez. Przystań na głębokości ok. 2m nad dnem znajduje się dzwon nurkowy - skrzynia z białego laminatu z małymi bulajami po bokach, otwarta od spodu unoszaca sie ok. 2m nad dnem czyli na głębokości ok 6m - zamocowana na rogach do obciążenia leżącego na dnie. (uwaga: oddychanie powietrzem w dzwonie na własną odpowiedzialność). Bliżej brzegu - na głębokości 6-8 metrów - znajdują się tzw. zabawki - jest to podwodny tor przeszkód zbudowany z desek i opon od traktorów. Pomiędzy porozstawianymi atrakcjami rozpięte są liny poręczowe. Obok jednej z nich stoi... manekin przebrany za nurka! Popołudniami 'zabawki' są chętnie odwiedzane przez gęste stada okoni. Początkujący nurkowie mogą podziwiać okoliczne podwodne łąki znajdujące się na głębokości 3 -6 m. Bogata flora i fauna.

  Przejrzystość nie jest stała i zależy od warunków pogodowych oraz pór roku. Najlepsza jest zimą i wczesną wiosną. Dochodzi nawet do 10-12 metrów. Wiosną zaczyna się proces mieszania się wody z powierzchni z wodą z dna jeziora. Skutkiem tego procesu jest spadek widoczności czasem nawet do 10 cm. Latem widoczność w mazurskich jeziorach zazwyczaj wynosi 2-4 metry. Oczywiście poza okresem tzw. 'kwitnienia wody'. Latem już na głębokości 10-15 metrów jest już tak ciemno, że trzeba używać podwodnych latarek. Dla płetwonurków jezioro Mamry jest jednym z atrakcyjniejszych akwenów wodnych w Polsce. Jest to także drugie co do wielkości jezioro Polski.

  Zobacz też:
  Najbliższą bazą nurkową komercyjnie obslugującą nurków jest letnia baza Mazurskiego Centrum Nurkowego w Trygorcie (MCN jest także właścicielem 'zabawek').
  ZOBACZ TEŻ: FIRMY ORGANIZUJĄCE NURKOWANIE NA MAZURACH

  POWRÓT DO MAZURSKICH ATRAKCJI

  | strona główna | internet | o serwisie |
  (C) 1999 Copyright by mazury.info.pl