Wojnowo - klasztor starowierców - mazury.info.pl
ZOBACZ TEZ...
  • PRZEWODNICY
  • BIURA TURYSTYCZNE
  • ZIMA NA MAZURACH

  • .

    .
    STRONA GŁÓWNA
  • mazury.info.pl

  • .

    KLASZTOR STAROWIERCÓW

    Wojnowo k/ Ukty (Eckerdorf)

    W Wojnowie (Eckerdorf) (6 km od Ukty), jednej z najbardziej malowniczych miejscowości na Mazurach, nad Jeziorem Duś znajduje się zespół klasztorny, zbudowany w połowie XIX wieku. Wjeżdżając do wioski od strony Ukty, po lewej stronie znajduje się cerkiew prawosławna. Na końcu wsi z.prawej strony głównej wiejskiej drogi, znajduje się dawny żeński klasztor starowierców z maleńką molenną. Zabudowania otacza murek ze skromną bramą. Wokół podwórza ciągną się budynki zakonne i gospodarcze. W centrum stoi świątynia, w jej przedsionku eksponowane są stare zdjęcia z przedwojennego Wojnowa. W nawie głównej świątyni możemy zobaczyć ikony przedstawiające Świętą Trójcę, Matkę Boską, Chrystusa i proroków.
    Klasztor Ozdobny łuk

    Pierwsi starowiercy przybyli na Mazury w 1830r. Prześladowani przez władze cesarskie i oficjalny Kościół prawosławny wyemigrowali do Prus. Prawo osiedlania się nadał im w 1825r. król pruski Fryderyk Wilhelm III.
     

    Klasztor przed II wojną swiatową Stan obecny
    Filiponki przed klasztorem
    Klasztor - stan obecny
    Klasztor przed II wojną swiatową Klasztor - stan obecny
    Klasztor przed II wojną swiatową Klasztor - stan obecny

    Wojnowo - molenna przed rokiem 1900.Staroobrzędowcy, starowiercy, raskolnicy - nie zreformowany odłam Cerkwi prawosławnej. Jego duchowieństwo z protopopem Awwakumem na czele nie przyjęło zmian wprowadzonych przez patriarchę Nikona w 1653. Polegały one na ujednoliceniu obrzędowości (m.in. na wprowadzeniu obrzędów greckich tam, gdzie występowały lokalne różnice). Awwakuma wraz z rodziną zesłano na Syberię, gdzie w 1682 został spalony żywcem. Po prześladowaniach, które doprowadziły do zagłady nie zreformowanego duchowieństwa, staroobrzędowcy podzielili się na popowców i bezpopowców: pierwsi, korzystając z pomocy metropolity serbsko-bośniackiego biskupa Ambrożego, utworzyli w 1846 w Białej Krynicy na Bukowinie własną hierarchię cerkiewną. Drudzy stwierdzili, że Bóg odebrał ludziom sakramenty i jedynym przewodnikiem duchowym może być bezpośrednio Chrystus. Założyli izolujące się od oficjalnych organizacji i oddające się ascezie grupy (tołpy). W 1905 liczba staroobrzędowców w Rosji była oceniana na ok. 20 mln. Obecnie jest ich ok. 3 mln, głównie w Polsce, Bułgarii, Rumunii, Ameryce i Australii


    ZOBACZ TEŻ: CERKIEW PRAWOSŁAWNA W WOJNOWIE

    POWRÓT DO MAZURSKICH ATRAKCJI

    | strona główna | internet | o serwisie |
    (C) 1999 Copyright by ZIBNET